Výběr trenéra nebo instruktora pohybu

Existuje mnoho institucí, které se školením budoucích i stávajících instruktorů různých typů cvičení zabývají. Bohužel jejich úroveň se velmi liší. Někteří instruktoři získají diplom mnohdy za pouhý jeden den a nevěnují se dostatečně dalšímu vzdělání. Proto je mezi instruktory obrovský rozdíl.
Často právě rozdílná úroveň a jednostranný přístup instruktorů ke klientům vede k tomu, že řada lidí cvičení pro nějaké obtíže vzdá a nestačí tak objevit účinky, které aktivní pohyb nabízí. Každý totiž máme jinou kvalitu pohybových návyků, jinou kondici, jiné držení těla a také případné obtíže s tím spojené. Proto také nejsou všechny cviky vhodné pro každého a právě dobrý instruktor by Vám měl s výběrem těch správných umět poradit. Komunikace mezi klientem a instruktorem je velmi důležitá! Neměli byste mít strach se instruktora ptát, případně požádat o radu. I když by Vám totiž cvičení mělo především pomáhat, může se stát, že se naopak nějaké potíže během či po cvičení objeví (bolesti hlavy, šíje, beder apod.) Obvykle to znamená, že pro Vás buď cvik není vhodný vůbec, nebo je potřeba jen upravit jeho provádění. A právě to je ten pravý čas na konzultaci. Dobrý instruktor by měl být schopen zkontrolovat Vaše cvičení a upravit jej tak, aby k bolestem nedocházelo, případně Vám může doporučit dalšího odborníka (lékaře, fyzioterapeuta). Pokud však není schopen na Vaše potíže či dotazy zareagovat a poradit s jinou variantou cvičení, nezbývá nic jiného, než hledat jinde. Volte si tedy instruktora nejen podle sympatií, ale také podle toho, zda je Vám cvičení s ním ku prospěchu!

Poznámka: Kvalitní trenér nebo instruktor pohybu by měl být také schopen doporučit vhodnou formu cvičení bez ohledu na to, zda takové hodiny nabízí nebo ne.