Proč zmizelo slovo „Pilates“ z názvu našich kurzů?

10.8.2021

Minulý „covidový“ rok mi dal možnost se ohlédnout zpět za historií našich společných tréninků a zároveň jsem měla prostor přemýšlet o tom, jak vypadají naše lekce v současnosti a kam by mohly nebo měly směřovat…Už více než 20 let se vám snažím nabízet různé formy cvičení od aerobiku na suchu i ve vodě, přes kondiční i zdravotní Pilates, až po fyziotrénink v současné podobě. Vždy jsem se snažila mapovat všechny novinky v oblasti fitness průmyslu a přinášet v tu danou dobu to, co mě oslovovalo, dle mého názoru fungovalo a dávalo smysl.

Určitě vás ale napadlo, proč se (nejen naše) tréninky mění, proč to, co se učilo před lety, už dnes neplatí, proč to, co jsme používali v minulosti dnes využíváme méně nebo vůbec…Odpověď je jednoduchá – vše se neustále vyvíjí a posouvá vpřed a ve světě sportu tomu není jinak! Díky moderním technologiím se poznatky o fungování lidského těla výrazně posunuly a na tyto poznatky musely reagovat i různé tréninkové metody a přístupy. Navíc se sport a fitness stále více propojují s fyzioterapií a medicínou obecně (naštěstí!) a vzájemně se obohacují, což přináší i nové cvičební koncepty a programy. Je tedy nutné tento vývoj sledovat, reagovat na něj a neustále se vzdělávat.

A protože věřím, že možnost zdravě se hýbat by měla mít co nejširší skupina populace, chci nabízet možnost zacvičit si nejen sportovcům a fitness nadšencům, ale všem, kteří mají chuť aktivně se podílet na svém zdraví a to bez rozdílu věku, pohlaví, profese, tělesné zdatnosti atd…I to je důvod, proč se postupem času změnila forma našeho cvičení. Do Pilates lekcí, které byly původně vedeny výhradně metodikou Pilates konceptu, jsem postupně začala využívat i jiné metody (DNS, animal flow, foot work, principy vycházející z vývojové kineziologie, funkčního tréninku atd…), které mě i vám výrazně pomáhaly v přípravě na cvičení Pilates řady nebo jej doplňovaly…Pilates se tak postupně stal jen jednou z mnoha metod, které ve svém programu využívám a kombinuji a ze kterých pro vás „míchám“ fyziotrénink, ať už zdravotní nebo kondiční:-)

Z těchto důvodů jsem se rozhodla z názvu kurzů vypustit slovo Pilates a přejmenovat je na FYZIO MOVE (zdravý pohyb), tak aby název lekcí více odpovídal současné formě cvičení. Nebojte – i nadále budu cviky z Pilates do hodin zařazovat, jen už to nebudou (vlastně už delší dobu nejsou) výhradně Pilates lekce a proto jsem přistoupila k této úpravě, aby označení lekcí nebylo (zejména pro nové zájemce) zavádějící. Přeci jenom ti, co vyhledávají výhradně Pilates by mohli být zklamáni, že to co cvičíme není klasická Pilates hodina; a naopak ty, které v minulosti Pilates neoslovilo nebude pojmenování našich lekcí odrazovat a seberou odvahu a přijdou třeba i po letech naši současnou formu fyziotréninku vyzkoušet!

Pro stávající klienty se tedy v praxi nic nemění. I nadále budu v kurzech propojovat různé pohybové programy, budu se snažit mapovat všechny novinky ze světa fitness i fyzioterapie a pokusím se vám přinášet tu nejlepší možnou kombinaci cvičení, která dle mého názoru funguje a je pro tělo prospěšná.

MW