Jak začít a jak často cvičit?

Záleží hodně na Vašem stanoveném cíli. Ať už chcete začít cvičit kvůli zlepšení kondice, zvýšení síly či formování postavy nebo je Vaší hlavní prioritou zlepšení držení těla, případně potřebujete řešit nějaký zdravotní problém související s Vaším pohybovým aparátem, mělo by Vaše cvičení vždy respektovat specifika přirozené lidské motoriky. Každý cvik i pohyb by měl být bezpečný, zdravý a tělu prospěšný. Proto by měl být ve Vašich začátcích kladen hlavní důraz na nácvik správné techniky cvičení a na zlepšení stability!
Každý máme své individuální pohybové schopnosti a návyky a ty se mohou od ideální motoriky typické pro člověka, více či méně lišit. Cvičení by tedy mělo optimálně vycházet z úvodní diagnostiky, kdy se zhodnotí Vaše držení těla a případné pohybové nedostatky, na kterých pak můžete pomocí různých kompenzačních cvičení pracovat. V této fázi, kdy se tělo učí nové pohybové návyky, učíte se správně využívat dech a pomocí něj aktivovat svůj stabilizační systém páteře (CORE), je důležité vše, co se v lekci dozvíte a naučíte procvičovat častěji, ideálně i několikrát za den. Stačí k tomu však několik málo minut. Tady platí, že i za minimální čas můžete získat maximální výsledky. Cílem je vše nové správně nacvičit a pomocí opakování zautomatizovat. Vaše tělo vždy bude chtít při cvičení pracovat automaticky, tak jak je zvyklé, i se všemi náhradními pohybovými stereotypy (včetně „Vašeho“ náhradního dechového stereotypu), které si během života nasbíralo a vytvořilo. Jen pravidelným opakováním ideálních pohybových modelů se mohou tyto Vaše pohybové stereotypy „vyčistit“ a znovu zautomatizovat tak, aby je tělo následně mohlo využívat i v dalších aktivitách, ať už při cvičení nebo během každodenních činností. Mějte na paměti, že i Vaše svaly mají paměť! Nové svalové pohyby si Vaše tělo bude pamatovat přibližně dva dny. Proto je potřeba, zejména zpočátku, cvičení opakovat častěji než 1x týdně. Cvičit často a pravidelně je důležitější než délka cvičení, není nutné trávit hodiny cvičením každý den, je zapotřebí vytvořit si nejprve správné pohybové návyky a udržovat je pomocí pravidelného cvičení bez dlouhých intervalů mezi jednotlivými tréninky.
Jakmile si Vaše tělo zvykne na nové pohybové vzory, můžete se bez obav věnovat plnění Vašeho snu, ať už je to lepší postava nebo zlepšení sportovního výkonu. Obecně pak platí, že čím delší prodlevy mezi jednotlivými lekcemi stanovíte, tím delší cesta k Vašemu vysněnému cíli bude. Můžete cvičit 1x týdně, i to je pravidelnost a je to lepší než necvičit vůbec, ale opravdu znatelných výsledků dosáhnete při pravidelném tréninku 3x týdně! Trénink by měl vždy cílit nejen na kondici, formování nebo sílu svalů, ale také na funkci svalů, stabilitu a mobilitu celého těla. Vše je totiž propojeno. Jen síla svalů, úspěšně odolávající gravitaci, mobilní klouby s velkým rozsahem, a výborná stabilita kloubních spojení prospívají kvalitě našeho zdravého života a vedou ke zdravému a funkčnímu tělu. Můžete samozřejmě kombinovat různá cvičení, tréninky a sporty, správná technika cvičení je ale vždy základem k tomu, aby Váš trénink byl nejen efektivní, ale především bezpečný a nedocházelo při něm k nežádoucímu přetěžování páteře nebo kloubů. V každém případě by měl být kladen nejvyšší důraz na zdraví!!!
Pokud je Vaším hlavním cílem změna postavy je nutné si uvědomit, že jakékoliv samotné cvičení je vždy jen část Vašeho úsilí za lepší postavou, je to jen část zdravého životního stylu. Cvičení Vám pomůže zpevnit a „vyrýsovat“ Vaše tělo, zlepší Vaši fyzičku, stabilitu, flexibilitu, sílu atd., pomůže Vám odstranit problémové držení trupu, odstraní dokonce i případné zdravotní problémy s ním související apod. Pokud ale chcete snížit hmotnost, je především potřeba také upravit stravovací návyky a nezapomínat ani na pitný režim! Také mějte na paměti, že cvičením se primárně nehubne na kilogramy, ale na centimetry!!!